Dela nyhet
Habo Dam B avslutar säsongen med seger!
22 mar, 23:17 0 kommentarer

Habo Dam B avslutade säsongen i division 2 på ett bra sätt under lördagen, när laget reste till Örebro för att möta både Lindesberg VBK B och Örebro Volley B. Trots en tuff start på dagen, där det blev en förlust mot Lindesberg, visade laget styrka och avslutade säsongen med en övertygande seger mot Örebro.
Eftersom det var ett intensivt spelschema för klubbens damlag i helgen, reste Habo med endast sju spelare. Detta innebar full speltid för alla och möjligheten för flera att prova nya positioner. Lovis Blomqvist tog sig an rollen som passare för dagen och gjorde det med stor framgång.
I första matchen mot Lindesberg fick vi inte riktigt spelet att stämma. Servemottagningen fungerade inte optimalt, vilket gjorde att anfallsspelet blev lidande. Försvarsspelet var stundtals rörigt, och Lindesberg kunde utnyttja våra misstag. Motståndarna tog en rättvis seger i tre raka set: 25–20, 25–23, 25–18. Därmed fick de revansch för förlusten i höstens möte.
Till den andra matchen mot Örebro Volley B lyckades vi höja nivån. Med en stark servepress och ett stabilt anfallsspel tog vi kommandot direkt. Laget spelade med intensitet och självförtroende, vilket resulterade i en övertygande seger i tre raka set: 25–20, 25–17, 25–14.
Habo Dam B slutar säsongen på en stabil sjätteplats i division 2, med god marginal till nedflyttningsstrecket. Det är glädjande att se hur laget, som förra säsongen kämpade i botten av tabellen, nu har utvecklats och spelat jämnt med samtliga lag i serien.
En stark säsong ger hopp inför framtiden – vi ser fram emot att bygga vidare på den här utvecklingen nästa år!
Kommentarer